להיות מורה

פגשתי אנשים רבים אשר בחרו להיות מורים על אף הקשיים הרבים. אנשים אלו תיארו הרגשת שליחות להקדיש את זמנם להוראה. לא חסרים אנשים יצירתיים המסוגלים להעשיר את ילדינו בתכנים איכותיים ורלוונטיים. להעניק להם כלים איך לקבל החלטות, לנהל ויכוח, להציב ולהגשים מטרות, להבין התנהלות כלכלית, לפתח אינטימיות, לפתח קשר בריא עם הזולת ובפרט בני המין השני, עקרונות בבניית זוגיות ועוד…
אז מה הסיבה שאנו מרגישים כי סך כל המאמצים של אנשי חינוך רבים במשך שנים רבות מסתכם בתוצאה בינונית, העונה על צרכים מאוד ספציפיים שמשקפים את טובת הדורות הבאים?

חינוך הוא לא התחום היחיד שבו אנו עדים לתופעה. כלכלה היא מכלול הפעילות האנושית, המכוונת להשגת האמצעים החומריים הדרושים לאדם לצורך קיומו ורווחתו. אך גם את הרמה הכי בסיסית של צרכים אנו לא מסוגלים להבטיח לכל אדם בעולם.

מורה טוב מורה לחיים

מה הסיבה לזה? אין מים? מזון?  למה כלכלה הפכה ללימוד של 'כמה מהר אני משיג הכנסה פסיבית כדי להבטיח נוחות לעצמי ומשפחתי ללא מאמץ? האם הגישה הזו תורמת ליציבות והביטחון החיונית לנו כבני אדם? פוליטיקה עוסקת בניהול, חקיקה והשלטת סדר לקבוצות גדולות של אנשים.

אך כולם מודים שהיא מונעת על ידי כוח וכסף וכי טובת הציבור אותם היא משרתת לא מחייבת אותם מעבר לאינטרס הפוליטי הצר שלהם… בכל זאת הבחירות מתנהלות בשיח העוסק בערכים אשר מרגילים אותנו לחשוב השייכים למפלגות כאלה או אחרות. אתה רוצה ביטחון? ליכוד אתה רוצה שוויון? מרץ

בפועל מפלגה/מנהיג בודד מסוגל להוביל ולהבטיח כאלו ערכים? או שהמציאות מורכבת מאינטרסים וניצול הזדמנויות המאפשרות המשך שליטה וכוח? האם העיתונות והתקשורת באמת מציגות בפנינו את המציאות בצורה שתאפשר לנו לראות את העולם בצורתו האמיתית? להסיק מסקנות נכונות על האירועים המתרחשים? להיות ביקורתיים? לקבל תמונה נכונה של העולם סביבנו?

האם אין שם אינטרסים המעוותים את העריכה כדי להחדיר בנו הסתכלות מסוימת של המציאות? את כל הטענות האלו שמעתי כבר כתלמיד תיכון. אנו יודעים ומכירים את ההתנהלות הזאת ועדיין מתקשים לתת שם לבעיה ולמצוא פיתרון ברמה הכי גלובאלית ופשוטה.

האגו הצר מנהל את תפיסת המציאות שלנו ולוקח כל מרכיב חשוב בחיינו ומספק לנו דוגמא קטנה למציאות השלמה שניתן לקיים  פה אם היינו רק לומדים איך לנהל הטבע שלנו. את הטבע שלנו לא ניתן לשנות. לא בכוח ולא רעיונות אוטופיים ויפים. אנו כן מסוגלים להשקיע בחיבור. חיבור זה בהסתכלות על תפיסת המציאות השונה ממני כחיונית, לגיטימית הכרחית כדי שנוכל להתקיים ולחיות חיים טובים.