הגיע הזמן לשנות את ההשכלה הגבוהה

יש משהו מרגיע בזה שאם נצעד בתוך תבנית מובטחת, הכל יהיה בסדר. מהי התבנית? להיות ילדים טובים, ללמוד כמו שצריך בבית הספר, לעשות בגרויות, רצוי לתגבר מקצועות ריאליים, תואר ראשון, כמובן שבהנדסה זה עדיף, והיידה לדרך, כי היא סלולה לפניך. החיים, מסתבר, לא בנויים כמו סרט מצויר. קיימים משתנים חבויים שיכולים לטרוף לך את הקלפים כהוגן, ואתה לא יכול לנבא את זה מראש. 

הרבה פעמים עולה לי דוגמה מטלטלת מההיסטוריה, על ילדים טובים, שחיו להם בבתים מושקעים ומסודרים. קיימו את כל החוקים, למדו ועשו את כל מה שצריך, אבל אז בא היטלר, ובגלל שהם היו יהודים לא עזרו להם התכונות המסודרות איתן נולדו ואל תוכן התחנכו. במקרה הטוב עזרו להם דווקא תכונות של אכזריות והישרדות, אך לרוב גם זה לא עזר כדי לשרוד, תעתועי המזל והגורל הם אלו ששיחקו עבורם את משחק החיים. 

עם השנים הפכנו את ההשכלה הגבוהה לאלוהים שלנו, החילונים. מי שלומד יודע. מה זה יודע, אל תשאלו. אם פעם אם יהודיה הייתה רוצה שהבן שלה יהיה רופא, אז עכשיו זה מספיק שיהיה דוקטור, ולא משנה למה. למה? כי ככה הוא נותן לה אישור שחינכה טוב. הנה, יצא דוקטור, מה צריך יותר מזה. קבלה לעם לימדה אותי שאולי יש יותר מזה.

אני חושבת שצריך הרבה יותר מזה. צריך השכלה גבוהה גבוהה, הרבה יותר מזו שבנמצא היום, כדי לחנך את האנשים לזהות היכן חבוי ההיטלר הבא עלינו לטובה. כל התארים שבעולם לא יעזרו לנו אם המציאות הרגילה תקרוס ויצוצו כוחות רשע משמעותיים שכל תפקידם בעולם הוא למחוק את הקיים וליצור מציאות חדשה. הבעייה היא שההשכלה הגבוהה אדישה לרגש חברתי, היא מגיעה מלמעלה, עם מערכת חוקים כמעט אלוקית ואומרת לך, קח לך. למד את מה שיש לי ללמד כפי שהוא. אל תפקפק ואל תשנה, ולא משנה עד כמה שהמציאות סביבך הולכת ומשתנה, המשך ועשה עוד מאותו הדבר. היינו אומרים שכך הוא בעיקר במדעי הטבע, כי שם החוקים, מה לעשות, לא משתנים. אבל, למגינת ליבנו, גם יתר התחומים הפכו לסטטיים ובלתי משתנים, אלוקיים, כבר אמרנו. קחו את הפילוסופיה, הפסיכולוגיה, מה עוד צריך לקרות כדי שייווצר שם שינוי אמיתי, כזה שיכשיר את האדם לעולם חדש, בלתי ידוע, שיזהה את ההיטלרים הבאים ושייתן כלים לכלותם לפני שיקומו להורגנו.